Αναφορά στη «μαύρη» επέτειο συμπλήρωσης 50 ετών από τη βάρβαρη εισβολή του «Αττίλα» στην Κύπρο στις 20 Ιουλίου έκανε ο Κυριάκος Μητσοτάκης από βρετανικού εδάφους, όπου διεξήχθη η σύνοδος της Ευρωπαϊκής Πολιτικής Κοινότητας παρουσία πλήθους ευρωπαίων ηγετών. Η τουρκική εισβολή στην Κύπρο «οδήγησε στην κατοχή του ενός τρίτου του νησιού» είπε ο Πρωθυπουργός και αφού επανέλαβε πως είναι «το τελευταίο διαιρεμένο ευρωπαϊκό έδαφος» εξέφρασε την ελπίδα ότι «αυτό το ζήτημα επιτέλους θα επιλυθεί» και ότι οι συζητήσεις μεταξύ των δύο κοινοτήτων θα συνεχιστούν υπό την αιγίδα του ΟΗΕ. Η Αθήνα διεθνοποιεί ακόμα μία φορά το Κυπριακό και επιμένει σε τροχιά διαλόγου και επίλυσης αποκλειστικά με βάση τα ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών.
Εν όψει της αυριανής παρουσίας στην Κύπρο τόσο του Μητσοτάκη (το απόγευμα για την εκδήλωση του Νίκου Χριστοδουλίδη στο Προεδρικό Μέγαρο) όσο και του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και ενώ από την Αγκυρα ανεβαίνουν οι τόνοι, η ελληνική πλευρά ξεκαθαρίζει ότι κινείται με τις σταθερές κόκκινες γραμμές της και ότι η Ιστορία δεν ξαναγράφεται. Ταυτόχρονα όμως θέλει να δίνει εμπροσθοβαρές στίγμα τόσο για το Κυπριακό (επιμένοντας στην ανάγκη επανεκκίνησης του διαλόγου) όσο και στα ελληνοτουρκικά, όπου επιδιώκεται συνέχεια στο θετικό κλίμα παρά τις καταγεγραμμένες διαφωνίες στη βαριά ατζέντα. Δεν είναι τυχαία η αναφορά του Μητσοτάκη στην «εποικοδομητική» συνεργασία Αθήνας – Αγκυρας στο Μεταναστευτικό. Οπως είπε, η Ελλάδα συνεργάζεται με την Τουρκία «προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν είναι οι διακινητές που αποφασίζουν ποιος θα εισέλθει στην Ευρωπαϊκή Ενωση». Και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Παύλος Μαρινάκης, αφού σχολίασε ότι η Ιστορία δεν ξαναγράφεται, τόνισε ότι είναι σημαντικό να συνεχιστεί ο διάλογος με την Τουρκία «χωρίς καμία διάθεση για υποχωρήσεις στα κυριαρχικά μας δικαιώματα».