Η μετεκλογική κινητικότητα για τα τρία μεγαλύτερα κόμματα καλά κρατεί, παρότι, προφανώς, το καθένα βρίσκεται σε διαφορετική κατεύθυνση και αντιμέτωπο με άλλου τύπου προκλήσεις. Η κυβέρνηση, καταρχάς, επιδιώκει να απεγκλωβιστεί από το σκηνικό εσωστρέφειας και την κοινωνική δυσαρέσκεια που προκαλούν τα προβλήματα της καθημερινότητας, παίζοντας το «χαρτί» της διεθνούς πολιτικής. Μετά το ταξίδι του στην Ουάσιγκτον, ο Πρωθυπουργός ταξιδεύει αύριο για τον επόμενο σταθμό του, το Λονδίνο, με αφορμή τη συμμετοχή του στη σύνοδο της Ευρωπαϊκής Πολιτικής Κοινότητας. Και, εκτός, από την τυπική χειραψία με τον νέο βρετανό πρωθυπουργό Κιρ Στάρμερ, επιδιώκει μια κατ’ ιδίαν συνάντηση που θα διαμορφώσει μια νέα σχέση στον άξονα Αθήνας – Λονδίνου.
Ο ΣΥΡΙΖΑ, από την άλλη, συνεχίζει να επιδίδεται στην ομφαλοσκόπηση. Με την εσωκομματική συζήτηση να επικεντρώνει πλέον κυρίως στα οικονομικά προβλήματα του κόμματος και τις διαφωνίες που προβλέπεται να διατυπωθούν στη σημερινή συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας, για το ποια βήματα θα χρειαστεί να γίνουν για την αντιμετώπισή τους, αλλά και για τις δημόσιες αναφορές σε «μαύρα ταμεία». Τέλος, στο ΠΑΣΟΚ η εσωκομματική μάχη για τις εκλογές ηγεσίας τον Οκτώβριο αρχίζει πια να σχηματοποιείται με τους υποψήφιους να δίνουν σιγά σιγά το δικό τους πολιτικό στίγμα. Κι ενώ οι επτά επιδίδονται σε εμφανίσεις και περιοδείες, η ανακοίνωση της Αννας Διαμαντοπούλου αναμένεται να βάλει νέα δεδομένα και ερωτηματικά για την επόμενη μέρα στη Χαριλάου Τρικούπη.