Image default
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πρόκριση με επίδειξη δύναμης για τη Μαρία Σάκκαρη – Το ζεύγος Μητσοτάκη είδε τον αγώνα

Η Μαρία Σάκκαρη άνοιξε το πρόγραμμα της Κυριακής στο “Σουζάν Λενγκλέν” αντιμετωπίζοντας την Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς με μια ημέρα καθυστέρηση, καθώς οι χθεσινοί αγώνες είχαν αναβληθεί λόγω της βροχόπτωσης στο Παρίσι.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην αντίπαλό της παραχωρώντας μόλις ένα game στο παιχνίδι, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, πριν τελειώσει τον αγώνα με 6-0, 6-1 ύστερα από 58 λεπτά αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τα πλάνα που μετέδωσε η ΕΡΤ φαίνεται ότι ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης και η σύζυγός του Μαρέβα Γκραμπόφσκι Μητσοτάκη βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν τον αγώνα της Ελληνίδας αθλήτριας.

Στον β΄ γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά (φάση των “32”) η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζεύγους ανάμεσα στις Εκατερίνα Αλεξαντρόβα και Γιουάν Γιου, που αγωνίζονται αργότερα την Κυριακή.

Στο πρώτο σετ η μετέπειτα νικήτρια έπαιζε, ουσιαστικά, μόνη: χάνοντας μόλις τρεις πόντους στο σερβίς της και “σπάζοντας” εκείνο της Κόβινιτς άλλες τρεις φορές έφτασε σε ένα εμφατικό 6-0 ύστερα από 24 λεπτά παιχνιδιού, με την Κόβινιτς να δυσκολεύεται πολύ να ακολουθήσει το ρυθμό, καθώς προερχόταν από πολύμηνη αποχή.

Στο δεύτερο σετ η Μαυροβούνια ξεκίνησε με break, στη μοναδική φορά που προηγήθηκε στον αγώνα. Η απάντηση της αντιπάλου της ήταν έξι συνεχή κερδισμένα games, αφού στο τελευταίο εξ αυτών χρειάστηκε να απαλείψει, συνολικά, 4 break points της Κόβινιτς.