Διόνυσος: Μια νέα εντυπωσιακή κατοικία-καταφύγιο μέσα στο πευκοδάσος
Το έργο, που συνδυάζει το μοντέρνο με την πρωτόγονη αίσθηση του “καταφύγιου”, έγινε ξεχωριστό αφιέρωμα στο περιοδικό Wallpaper
Στη βορεινή πλευρά του όρους Πεντέλη, με φόντο το δασώδες τοπίο, στις πευκόφυτες και ήσυχες γειτονιές της Ρέας, βρίσκεται η “κατοικία στο Διόνυσο”. Οι αρχιτέκτονες Αριστείδης Μησιάρης, Ηρα Δεσύπτη δημιούργησαν μια αρχέγονη ανθρώπινη “φωλιά” με όλα εκείνα τα στοιχεία της αισθητικής και της λειτουργικότητας μιας μοντέρνας κατοικίας. Οπως περιγράφει ο πρώτος: “Παρόλο που στις σημερινές μορφές κατοίκησης τα βασικά ζητήματα επιβίωσης έχουν λυθεί, η έννοια του πρωτόγονου καταφυγίου, επαναφέρει στο θυμικό συναισθήματα νοσταλγίας και ενεργοποιεί την ονειροπόληση. Η κατοικία στον Διόνυσο αποβλέπει στην ενθύμηση και εντέλει στην επιστροφή στο αυθεντικό, το πρωτογενές, το διαρκές. Η ρητορική αυτή αποκτά αρχιτεκτονική έκφραση και μετουσιώνεται σε ένα γεωμετρικά ορισμένο, τεκτονικό και δωρικό αρχιτεκτονικό σύνολο -ένα δομικά συγκροτημένο και συνεκτικό όλον που χαρακτηρίζεται από αινιγματική απλότητα”.
-Πώς πήρατε την απόφαση να φτιάξετε με αυτόν το τρόπο το συγκεκριμένο κτίριο;
Αυτό το έργο ήταν πιο σύνθετο από ότι φαίνεται. Το κτίριο αυτό είναι το ένα από τα δύο που υπάρχουν σε κοινό οικόπεδο. Μας προσέγγισαν δύο φιλικά ζευγάρια, τα οποία είχαν αποκτήσει από κοινού το οικόπεδο. Ήταν φίλοι αλλά τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες μεταξύ τους και μας ζήτησαν να σχεδιάσουμε δύο διαφορετικές κατοικίες. Οπότε αυτό που βλέπετε ήταν το πρώτο από τα δύο που ολοκληρώθηκε σχετικά πρόσφατα, σύντομα θα δημοσιεύσουμε και το άλλο έργο. Προκειμένου να ερμηνεύσουμε σχεδιαστικά τα μοναδικά χαρακτηριστικά του κάθε ιδιοκτήτη, καταφέραμε να βγάλουμε και μια μοναδική μελέτη. Σε αυτό συνέβαλε και η ιδιαιτερότητα της περιοχής. Άρα αυτό που προέκυψε δεν ήταν κάτι που υπήρχε από την αρχή σαν πρόθεση.
Διαβάστε περισσότερα:
--.gr