Έως 15 Δεκεμβρίου 2024 υποβάλλονται
από τους ενδιαφερόμενους παραγωγούς αμπέλου οι δηλώσεις συγκομιδής
, μέσω της αντίστοιχης ψηφιακής υπηρεσίας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, για την αμπελοοινική περίοδο 2024-2025.
Αμέσως μετά το πέρας του τρυγητού, οι κάτοχοι αμπελιών, των οποίων η σταφυλική παραγωγή προορίζεται για οινοποίηση υποχρεούνται να υποβάλλουν τη δήλωση συγκομιδής.
Η υποβολή των δηλώσεων συγκομιδής γίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω της ψηφιακής υπηρεσίας «Δήλωση Συγκομιδής Αμπελουργικών Προϊόντων» της επίσημης ιστοσελίδας του ΥπΑΑΤ (
www.minagric.gr/
).
Η δήλωση συγκομιδής αφορά την πραγματική ποσότητα που συγκομίσθηκε και τον ακριβή προορισμό της παραγόμενης ποσότητας
Όπως προβλέπεται από την ισχύουσα, εθνική και ενωσιακή νομοθεσία η δήλωση συγκομιδής αφορά την πραγματική ποσότητα που συγκομίσθηκε και τον ακριβή προορισμό της παραγόμενης ποσότητας με παραστατικά-δικαιολογητικά που τεκμηριώνουν τα δηλωθέντα στοιχεία.
Όλοι οι αμπελοκαλλιεργητές οι οποίοι δηλώνουν στην δήλωση συγκομιδής τους παραγωγή οίνου υποχρεώνονται στην συνέχεια να υποβάλουν στην ίδια υπηρεσία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων δήλωση παραγωγής.
Να σημειωθεί ότι οι αμπελουργοί είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν μηδενική δήλωση συγκομιδής λόγω αναδιάρθρωσης ή καταστροφής της ετήσιας σταφυλικής παραγωγής εξαιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων/καταστροφών (προϋπόθεση είναι να έχει υποβληθεί αίτημα στον ΕΛΓΑ).
Τι προβλέπεται
Για την υποβολή των δηλώσεων συγκομιδής αμπελοοινικών προϊόντων, μεταξύ άλλων, ισχύουν τα εξής:
Α) Οι αμπελουργοί μέλη συνεταιριστικών οινοποιείων, διατηρούν το δικαίωμα παρασκευής ποσότητας οίνου μικρότερης από 10 εκατόλιτρα με οινοποίηση για οικογενειακή κατανάλωση. Στην περίπτωση αυτή και μόνο, συμπληρώνεται στο πεδίο «Προορισμός» η ένδειξη «Ιδιοκατανάλωση – Συνεταιριστικό Οινοποιείο».
Β) Αμπελουργοί (μη μέλη συνεταιριστικών οινοποιείων/ομάδων παραγωγών) που επιθυμούν να παράξουν οίνο, από αμπελοτεμάχια της δικής τους εκμετάλλευσης, στο οινοποιείο που διαθέτουν ή με τη χρήση εγκαταστάσεων άλλου οινοποιείου (φασόν), θα πρέπει να είναι καταγεγραμμένοι στην ψηφιακή υπηρεσία των «Δηλώσεων παραγωγής οίνου» ως «οινοποιοί» ή ως «οινοποιοί – χωρίς εγκατάσταση» αντίστοιχα. Στην περίπτωση αυτή, στο πεδίο «Προορισμός» οι αμπελουργοί – οινοποιοί συμπληρώνουν την ένδειξη «Οινοποίηση από τον δηλούντα» και οι αμπελουργοί – οινοποιοί χωρίς εγκατάσταση συμπληρώνουν την ένδειξη «Φασόν».